26 Ekim 2021 Salı
Profesyonel Fotoğraf Çekimi

İşletmenizin veya markanızın, hedef müşteri kitlenize ve mevcut müşterilerinize en iyi biçimde anlatmanın bir çok yolu vardır. Bu yollardan en etkilisi görsel anlatımdır. Görsel anlatım, yazılı ve sözlü anlatıma göre birçok avantaja sahip olmanın yanında, yaygın mecra kullanımı açısından da üstündür. Öyleyse eğer markamızı iyi anlatabilmek, parlatabilmek, konumlandırmak isteğimiz varsa, öncelikle görsel kalitemizin iyi olması lazım.

Bir web projesine başlamadan önce bizler, öncelikle firmanın görsel hazırlığı ne durumda ve bu görsellerin kalitesi ne durumda ona bakarız. Eğer iyi bir işi oluşturacak görsel hazırlık ve kalite yoksa, öncelikle bu eksiklerin giderilmesini sağlarız.

Mape olarak fotoğraf çekim işlerinizi de iş ortaklarımızla beraber çözüyoruz. İşinize ve bütçenize en uygun çözümü bulup, tüm organizasyon ve planlamayı yapıyoruz. Böylece hem en iyi kalitede hizmeti alıyorsunuz, hem de projenizin tamamı entegre bir biçimde bizim kontrolümüzde oluyor.


Görsel Hazırlık Nedir ?

Görsel hazırlıktan kastımız, kaliteli fotoğraf ve videoların oluşturulması işidir. Bunun için işletmenin hedefleri ve bütçeleri dahilinde bir görsel hazırlık projesi oluştururuz.

Bu proje içerisinde şu alt başlıklar olabilir :

Personel veya yönetim fotoğraf çekimleri
Mekan (Ofis, fabrika, üretim, showroom vb...) fotoğraf çekimi
Mekan havadan drone ile fotoğraf çekimi
Ürün fotoğraf çekimi
Stil Life Fotoğraf Çekimi
Mekan tanıtım videosu çekimi
Mekan havadan drone ile video çekimi
Ürün tanıtım videoları
360 derece hareketli ürün fotoğraf / video çekimleri

akla ilk gelen başlıklar. Ancak elbette listeyi özelliği olan çalışmaları da katarak, mimari çekimler, moda çekimleri, yemek fotoğrafı çekimleri... şeklinde çeşitlendirebiliriz.


İyi Görsel Hazırlık = İyi Ekipman mıdır ?

İyi bir görsel hazırlık için ekipman elbetteki etkilidir. Ancak markanızın ruhunu yansıtacak olan şey, ilgili işi yapacak kişinin kişisel yaklaşımı, tecrübesi ve bakış açısıdır. Ekipman sadece bu bakış açısını yansıtmada bir araçtır. Zaten bu işi yapan kişiler, ekipmanla ilgili bir sıkıntı yaşamazlar. En kötü ihtimal ekipman kiralanaraka varsa bu eksik kolayca giderilebilir. Burada görsel kalitenin oluşmasında esas olan, işi yapacak kişinin sanatıdır.

Bu sebeple, kimi zaman duymaya alıştığımız, "bizim zaten ... megapiksel fotoğraf makinemiz mevcut, biz de fotoğraf çekimlerini yapabiliriz" şeklindeki sözler, profesyonellikten uzak bir yaklaşımdır.


Fotoğraf Çekiminin Süreçleri Nelerdir ?

Öncelikle çekim tarihi belirlenir.
Belirlenen tarihe uygun olarak çekim mekanının kararlaştırılır
Çekim yerinde keşif yapılıp ihtiyaçların tespit edilir
Çekimlerde cast kullanılacaksa, castlar belirlenir
Çekimin içeriğine ve konseptine uygun olan aksesuarların temin edilir
Gerekli durumda çekim alanın kira ve alan vergisi prosedürlerinin yerine getirilir, gerekli izinler alınır
Reklam veren tarafında çekim ekibi ile çalışacak personelin kesinleştirilir
Çekim alanında kararlaştırılan dekorun hazırlanır
Ekibin çekim alanına ulaşımı planlanır


Fotoğraf Çekim Fiyatları Nelerdir ?

En önemli ve en temel belirleyici faktör elbetteki kişinin sanatı ve bu sanatına biçtiği değerdir. Fotoğrafçı günlük kaşesini tamamen buna göre belirler. 

Profesyonel fotoğraf çekimi fiyatları, öncelikle işin niteliğine göre değişkenlik gösterir. Yapılacak işin ne olduğu (moda çekimi, endüstriyel fotoğraf çekimi, yemek çekimi, mekan çekimi vb...) çok önemlidir. Yine ekipman yani kullanılacak fotoğraf makinesi, ışık, diğer ekipmanlar, buna bağlı olarak personel ihtiyacı fiyatı etkilemektedir. Son olarak elbette çekim süresi, çekim yapılacak lokasyon ve benzeri konularda fiyatı oluşturan önemli kriterler arasında sayılabilir.

Yukarıda saydığımız etkenlere bağlı olarak genellikle çekim ücretleri günlük olarak verilir. Bir çok profesyonel fotoğraf bütçesi aşağıdaki başlıklar altında oluşturulur ve toplam bütçe bu şekilde bulunur.

Ekip Bütçesi
Ekipman Bütçesi
Yol ve konaklama Giderleri

Genellikle fotoğraf çekimi için günlük kaşe fiyatları 2-5 bin TL arasında değişir.