26 Ekim 2021 Salı
Turnike Sistemleri

Turnikeler Nedir?
Turnike sistemleri paslanmaz çelik ve selenoidleri sayesinde wc,  yemekhane, spor salonu vb. alanlarda kullanabilir, uygun fiyatları ile en çok kullanılan geçiş kontrol sistemleridir.Turnike sistemleri kullanım şekli itibariyle farklı çeşitleri barındırmaktadır.Bunlar arasında en sık tercih edilen modeller 3 kollu turnike sistemleri, kanat turnike sistemleri ve market tipi turnikelerdir.Bunun yanı sıra bel tipi, boy tipi turnike sistemleri, vip turnike sistemleri ve engelli turnike sistemleri şeklinde kategorize edilir.

Yeni nesil turnike sistemleri aynı zamanda yüz tanımalı ve parmak izi sistemleri ile entegreli çalışmaktadır. Bu sistemler ile birlikte çalışan turnike sistemleri personel geçişini daha verimli kontrol altına almaktadır. Biometrik sistem yapısına sahip turnike sistemleri aynı zamanda güvenlik seviyesini de maksimuma çıkarmış olur. Kartlı geçiş sistemlerinde başkasının yerine kart basma ihtimali olduğu için parmak izli yada yüz tanımalı turnikeler bu ihtimali ortadan kaldırmış olur. Parmak izli yada yüz tanımalı turnike sistemlerinde tıpkı kartlı geçiş sistemlerinde olduğu gibi yetkilendirme ve raporlama yapılabilmektedir. Böylelikle personel giriş çıkış takip sistemi daha güvenli ve daha doğru veriler ile kontrol altına alınmış olur.

Turnike sistemleri kullanım amacına göre kategorilere ayrılmaktadır bunlardan başlıça; tripod turnike sistemleri, bel tipi turnike sistemleri, yaprak turnike sistemleri, boy turnike sistemleridir.

Tripod turnike sistemleri : 3 kollu olan bu turnike sistemleri kullanışı kolay olması sebebiyle en çok tercih edilen turnikeler arasında yer almaktadır. Kart okuyucu entegresi sayesinde personel giriş çıkışlarını kontrol etmek amacıyla kullanılabilmektedir.

Bel tipi turnikeler : İnsan trafiğinin yoğun olduğu iş yerleri ve buna benzer mekanlarda çok sıklıkla tercih edilen turnike sistemleridir. İnsanların bel boyunda olan turnikelerdir.

Yaprak turnike sistemleri : Bu turnikeler genellikle engelli geçişlerinde kullanılmaktadır. Tek kollu olup ayarlanabilir kapanma süresine sahiptir ve kolay geçiş imkanı sağlamaktadır.

Boy turnikeleri : Boy turnike sistemleri en sık statların giriş çıkışını kontrol etmek için kullanılmaktadır.Tek seferde tek kişinin geçişine izin veren boy turnikeleri statların yanı sıra konser alanları, adliyeler ve karakol gibi devlet kurumlarında da kullanılabilmektedir.